• Rodzice u nas w Przedszkolu

Spotykamy się z rodzicami codziennie – kiedy przyprowadzają i odbierają dziecko, kiedy przysiadają na chwilę, aby popatrzeć na swoje pociechy, bawiące się z innymi, kiedy nam – nauczycielom pomagają i kiedy razem świętujemy.

Obecność rodziców w przedszkolu jest bardzo wartościową formą współpracy dla wszystkich stron: dzieci, rodziców i nauczycieli. Dlatego też w naszym Przedszkolu staramy się budować owocne relacje z rodzicami.

Dokładamy wszelkich starań, by nasze Przedszkole było miejscem spotkań nie tylko dzieci, ale i rodziców. Staramy się namówić do współdziałania wszystkich, którym zależy na dobru naszych pociech. Cieszy nas fakt, iż coraz większa część włącza się w życie naszego Przedszkola i chętnie nam pomaga. Sądzimy, że tak szczególna współpraca zaowocuje bogatym i spójnym systemem wychowawczym. Obecność rodzica w przedszkolu stwarza możliwości budowania głębszych relacji między nauczycielem i rodzicem oraz między nauczycielem a dzieckiem. Dzięki zaangażowaniu rodziców w życie naszego Przedszkola staje się ono miejscem, które jest dla nas wszystkich ważne.

Pełnimy wobec rodziców funkcję wspierającą wychowanie i edukację. Nie narzucamy, ale proponujemy, nie negujemy, ale przedstawiamy też inne rozwiązania wychowawcze. Zachęcamy i pokazujemy dziecko takim, jakim jest w przedszkolu na podstawie fachowej obserwacji oraz diagnozy.

Rodzice w Przedszkolu Miejskim nr 8

• tworzą integralny zespół z nauczycielami i dziećmi;
          • mogą uczestniczyć w zajęciach otwartych prowadzonych przez nauczycieli i sami prowadzić zajęcia jako eksperci w swoim zawodzie, opowiadać o swojej pasji ciekawych przygodach lub przeżyciach;
          • biorą udział w uroczystościach i imprezach przedszkolnych oraz przedstawieniach teatralnych.

Celem współpracy z rodzicami jest:

1. Dostarczenie i pogłębienie wiedzy rodziców o potrzebach i możliwościach dziecka w celu jednolitych form oddziaływania wychowawczego.
          2. Stwarzanie warunków do współpracy z rodzicami w celu wspólnego wspomagania i ukierunkowywania rozwoju dziecka.
          3. Bliższe poznanie dzieci, ich przyzwyczajeń i upodobań w celu wspólnego wspomagania i ukierunkowywania rozwoju dziecka.
          4. Aktywne uczestniczenie rodziców w życiu przedszkola.
          5. Pomaganie w rozpoznawaniu możliwości rozwojowych dziecka i podjęciu wczesnej interwencji specjalistycznej.
          6. Podnoszenie wiedzy pedagogicznej rodziców.
          7. Zbliżanie rodzicom treści pracy z dziećmi w przedszkolu.
          8. Pozyskanie rodziców do współdziałania z przedszkolem.
          9. Wzbogacanie bazy materialnej przedszkola.
          10. Podnoszenie kultury pedagogicznej w celu ujednolicenia kierunku oddziaływań wychowawczych.

Formy współpracy z rodzicami w naszym przedszkolu

• Rozmowy indywidualne
          • Zebrania grupowe i ogólne
          • Udział w imprezach i uroczystościach
          • Dni otwarte w przedszkolu
          • Zajęcia prowadzone przez rodziców (wykonujący ciekawe zawody)
          • Ankiety
          • Gazetki dla rodziców
          • Pisemne informacje o postępach i trudnościach dzieci
          • Wspólne wyjazdy na wycieczki
          • Udział w indywidualnych zajęciach z logopedą
          • Imprezy integracyjne „Festyn rodzinny", „Bal karnawałowy dla dzieci"
          • Uroczystości urodzinowe
          • Zajęcia otwarte dla rodziców
          • Strona internetowa

Podczas spotkań na zebraniach wychowawca powinien:

• Zadbać o otwartą atmosferę sprzyjającą komunikacji dwustronnej.
          • Podać rodzicom cel spotkania.
          • Informować o ogólnych założeniach planu współpracy z rodzicami i wynikającą stąd rolą rodziny.
          • Służyć rzetelną informacją dotyczącą osób, placówek, które mogłyby udzielić pomocy w trudnych sytuacjach.
          • Przeprowadzać pedagogizację rodziców dotyczącą problemów rozwojowych, problemów wychowawczych itp..
          • Dostarczać wiedzę pedagogiczną i uwrażliwiać na potrzeby i możliwości dziecka.

Kontakty indywidualne

Rozmowy indywidualne z rodzicami mają na celu:

• poznanie sytuacji rodzinnej dziecka i jego stanu zdrowia,
          • rozwiązywanie problemów z nauką i trudnościami wychowawczymi,
          • rozwijanie zdolności i zainteresowań,
          • zorganizowanie różnorodnej pomocy dla dziecka,
          • eliminowanie braków wynikających z dłuższej nieobecności dziecka w przedszkolu.

Gazetki informacyjne:

• wystawki prac wszystkich dzieci z grupy,
          • bieżące informacje dotyczące: spraw płatności, imprez, aktualnych wydarzeń,
          • treści edukacyjne,
          • teksty pioseneki wierszy.

Pomoc rodziców w doposażeniu sal:

• darowizny,
          • przygotowanie pomocy do zajęć,
          • udostępnianie pomocy do zajęć,
          • naprawy sprzętu.