• Deklaracja Dostępności zgodnie z wytycznymi WCAG 2.1

        Deklaracja Dostępności

        Przedszkole Miejskie nr 8 w Będzinie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz. U. 2019 r. poz. 848) oraz Decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2018/1523 z dnia 11 października 2018r. ustanawiającą wzór oświadczenia w sprawie dostępności zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2102 w sprawie dostępności stron internetowych i mobilnych aplikacji organów sektora publicznego. . Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Przedszkola Miejskiego nr 8 w Będzinie.

        Status pod względem zgodności z ustawą

        Strona internetowa jest częściowo zgodna z wytycznymi dla dostępności treści internetowych w zakresie dostępności dla osób niepełnosprawnych (załącznik do ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. poz. 848), z powodu niezgodności wymienionych poniżej:

        • zawartość nie wyświetla się i nie działa tak samo w każdej orientacji ekranu (pionowej/poziomej)
        • linki prowadzące do materiałów na innych stronach/podstronach nie zawierają treści tekstowej, którą mogą odczytać programy dla niepełnosprawnych
        • publikowane zdjęcia nie posiadają opisu alternatywnego
        • filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych
        • brak opisu tekstowego modułu wyszukiwania informacji dla osób niepełnosprawnych
        • część plików nie jest dostępnych cyfrowo
        • brak tytułu w zagnieżdżonych ramkach tzw. frame i iframe
        • brak odpowiedniej struktury nagłówkowej artykułów.

        Dostępność architektoniczna

        Przedszkole Miejskie nr 8 w Będzinie, ul. Ignacego Krasickiego 16, 42-500 Będzin. Do budynku prowadzi 5 wejść. Wejście główne od ulicy dojazdowej oraz 3 wejścia ewakuacyjne po bokach budynku (w tym podjazd dla niepełnosprawnych) i 1 wejście od strony kuchni dla pracowników kuchni. Do wszystkich wejść prowadzi prosta droga na poziomie gruntu. Od wejścia głównego znajduje się podjazd dla wózków inwalidzkich. Wejście pozwala na swobodny wjazd wózkami. Bezpośrednio przed wejściem głównym do budynku nie wyznaczono miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych, jednak położenie budynku i ciągów komunikacyjnych pozwalają na zaparkowanie samochodu bezpośrednio przy placówce.

        Gabinet dyrektora placówki  znajduje się na parterze po lewej stronie od wejścia głównego oraz po lewej stronie od podjazdu.

        Do każdej osoby z niepełnosprawnością, po zgłoszeniu się do placówki zostanie skierowany pracownik, który zapewni odpowiednie wsparcie  w załatwieniu sprawy.

        Dla osób na wózkach dostępny jest tylko korytarz i pomieszczenia na parterze. W budynku nie ma windy.

        W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących, nie ma też usługi „Tłumacza języka migowego online”.

        Budynek placówki  przystosowany jest dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

        • budynek przedszkola stoi frontem do głównej ulicy, jest jasno oświetlony, wejście szerokie bez fizycznych przeszkód
        • wejście do budynku znajduje się na poziomie gruntu co umożliwiający wjazd do placówki dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich,
        • do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
        • w budynku nie ma pętli indukcyjnych,
        • w budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących,
        • w budynku nie ma obszarów kontroli,
        • bezpośrednio przed wejściem głównym do budynku nie wyznaczono miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych, jednak położenie budynku i ciągów komunikacyjnych pozwalają na zaparkowanie samochodu w pobliżu podjazdu.
        • do każdej osoby z niepełnosprawnością, po zgłoszeniu się do Dyrektora placówki zostanie skierowany pracownik, który zapewni odpowiednie wsparcie w załatwieniu sprawy.
        • w budynku w chwili obecnej nie ma  możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online. Czynione są starania o zapewnienie usługi tłumacza języka migowego w ramach usługi podmiotu zewnętrznego lub osoby fizycznej.

        Data sporządzenia Deklaracji i metoda oceny dostępności cyfrowej

        Oświadczenie sporządzono dnia: 2020-03-12

        Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

        Skróty klawiaturowe

        Strona internetowa obsługuje standardowe skróty klawiaturowe przeglądarek internetowych.

        Informacje zwrotne i dane kontaktowe

        W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy  o kontakt. Osobą odpowiedzialną za dostępność cyfrową strony jest: Arleta Dyba - koordynator ds.dostępności; e-mail: pm8@pm8.bedzin.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc pod numer telefonu 32 267 47 04. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności. Strona aktualizowana na bieżąco. Przedszkole Miejskie nr 8 w Będzinie dołoży wszelkich starań, aby dostępność  i użyteczność strony internetowe była na poziomie WCAG 2.1.

        Informacje na temat procedury

        Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich https://www.rpo.gov.pl/pl/content/kontakt-przyjmujemy-sprawy-do-rpo. Informacyjna infolinia obywatelska 800 676 676.