•

Spotykamy się z rodzicami codziennie – kiedy przyprowadzają i odbierają dziecko, kiedy przysiadają na chwilę, aby popatrzeć na swoje pociechy, bawiące się z innymi, kiedy nam – nauczycielom pomagają i kiedy razem świętujemy.

Obecność rodziców w przedszkolu jest bardzo wartościową formą współpracy dla wszystkich stron: dzieci, rodziców i nauczycieli. W Przedszkolu staramy się budować owocne relacje z rodzicami.

Dokładamy wszelkich starań, by nasze Przedszkole było miejscem spotkań nie tylko dzieci, ale i rodziców. Staramy się namówić do współdziałania wszystkich, którym zależy na dobru naszych pociech. Cieszy nas fakt, iż coraz większa część włącza się w życie naszego Przedszkola i chętnie nam pomaga. Sądzimy, że tak szczególna współpraca zaowocuje bogatym i spójnym systemem wychowawczym.

Obecność rodzica w przedszkolu stwarza możliwości budowania głębszych relacji między nauczycielem i rodzicem oraz między nauczycielem a dzieckiem. Dzięki zaangażowaniu rodziców w życie naszego Przedszkola staje się ono miejscem, które jest dla nas wszystkich ważne.

Pełnimy wobec rodziców funkcję wspierającą wychowanie i edukację. Nie narzucamy, ale proponujemy, nie negujemy, ale przedstawiamy też inne rozwiązania wychowawcze. Zachęcamy i pokazujemy dziecko takim, jakim jest w przedszkolu na podstawie fachowej obserwacji oraz diagnozy.

Rodzice w Przedszkolu Miejskim nr 8:

• tworzą integralny zespół z nauczycielami i dziećmi;
      • mogą uczestniczyć w zajęciach otwartych prowadzonych przez nauczycieli i sami prowadzić zajęcia jako eksperci w swoim zawodzie, opowiadać o swojej pasji ciekawych przygodach lub przeżyciach;
      • biorą udział w uroczystościach i imprezach przedszkolnych

Kodeks odpowiedzialnego rodzica przedszkolaka

• Osoba przyprowadzająca dziecko zobowiązana jest oddać je bezpośrednio pod opiekę Nauczycielek z grupy.
      • My jako pracownicy chcemy zadbać o pełne  bezpieczeństwo Państwa dzieci już od momentu przyprowadzenia dziecka do przedszkola.
      • Dziecko powinno być przyprowadzone do przedszkola do godziny 8.15. W szczególnych przypadkach dziecko może być przyprowadzone później - po wcześniejszym zgłoszeniu.
      • Chcemy aby Państwa dzieci dziecko miało możliwość  uczestniczenia w pełnej ofercie przedszkola (8.00 – 13.00 – realizacja podstawy programowej) i nie było narażone na stres związany z późniejszym zgłoszeniem się na zajęcia.
      • Dziecko może być odebrane z przedszkola tylko przez  Rodziców lub osoby przez nich pisemnie upoważnione (pełnoletnie !).
      • Odbiór dziecka przez inną osobę – nie rodzica, należy zawsze zgłaszać nauczycielce.
      • Ważne jest dla nas, aby dziecko szczęśliwie i bezpiecznie wróciło do domu.
      • Rodzice, którzy przebywają na terenie przedszkola podczas zabaw, zajęć, uroczystości - biorą na siebie pełną odpowiedzialność za dziecko. Kiedy rodzic załatwia inne sprawy w przedszkolu i nie może zająć się dzieckiem, musi zgłosić
        ten fakt nauczycielce.
      • Chcemy, aby dziecko jednoznacznie wiedziało pod czyją jest opieką.
      • Podczas wycieczek, spacerów, dzieci są pod opieką nauczycielki i pracowników przedszkola.  Rodzice uczestniczący w wycieczce czy spacerze służą pomocą nauczycielce i ustalają wspólne reguły opieki nad wszystkimi dziećmi.
      • Wdzięczni jesteśmy Rodzicom za okazaną pomoc, ale bierzemy pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo  powierzonych nam dzieci.
      •  W przedszkolu nie stosuje się wobec dzieci żadnych zabiegów medycznych,
        z wyjątkiem udzielania pierwszej pomocy.
      • Nie podaje się też żadnych leków. W szczególnie uzasadnionych przypadkach (przewlekła choroba,  poświadczona przez lekarza, wymagająca regularnego, stałego  podawania leku). Wspólnie ustalamy zasady podawania leku.
      • W naszym przedszkolu przyzwyczajamy dzieci do regularnego spożywania urozmaiconych posiłków. W szczególnych przypadkach, kiedy dziecko nie toleruje  wybranych potraw (zaświadczenie lekarskie) wspólnie z rodzicami ustalamy zasady żywienia.
      • Chcemy, aby dzieci nie były głodne i otrzymywały posiłki zaspakajające ich potrzeby. Bardzo ważne jest dla nas, by dzieci potrafiły przełamać własne uprzedzenia do niektórych potraw, by w pełni zaspakajać potrzeby rozwijającego się organizmu.
      • Rodzice zawiadamiają przedszkole o wszelkich chorobach zakaźnych swojego dziecka. W czasie choroby dziecko przebywa w domu, a po jej zakończeniu rodzice powinni przedstawić zaświadczenie lekarskie, że dziecko jest już zdrowe.
      • Naszym zadaniem jest dbanie o zdrowie wszystkich dzieci i zmniejszenie ryzyka rozpowszechniania się chorób w przedszkolu.
      • Po odebraniu dzieci przez Rodziców, mogą one przychodzić i bawić się na przedszkolnym placu zabaw tylko pod opieką osób dorosłych.
      • Nie bierzemy odpowiedzialności za bezpieczeństwo dzieci, jeśli po odebraniu przez rodziców przychodzą same bawić się w ogrodzie przedszkolnym.