• Ramowy rozkład dnia

6:00 - 8:00

Schodzenie się dzieci. Kontakty z rodzicami, rozmowy indywidualne
                            z dziećmi, zabawy według zainteresowań dzieci, czynności opiekuńcze.

8:00 - 8:15

Wspieranie rozwoju dzieci poprzez zabawy dydaktyczne, ruchowe  (w tym z muzyką), konstrukcyjne, manipulacyjne, tematyczne, integrujące grupę.
          Ćwiczenia poranne i ćwiczenia rozwijające aparat mowy.

8:15 - 8:30

Przygotowanie do śniadania- czynności  porządkowe i higieniczne.

8:30 - 9:00

ŚNIADANIE

Nabywanie umiejętności kulturalnego spożywania posiłków.

9:00 - 10:30

Zajęcia wychowawczo-dydaktyczne - realizacja zadań edukacyjnych z całą grupą w różnych sferach aktywności (dzieci młodsze - 9:00-9:30 - zajęcia wychowawczo-dydaktyczne, 10:00-10:30 - zabawy organizowane z inicjatywy dzieci przy niewielkim udziale nauczyciela)

10:30 -11:15

Zabawy swobodne i organizowane na placu przedszkolnym, spacery, obserwacje przyrodnicze, zabawy ruchowe. Ćwiczenia kształtujące postawę dziecka.

Przygotowanie do obiadu, czynności samoobsługowe i zabiegi higieniczne.

11:30-12:00

OBIAD

Nabywanie umiejętności samodzielnego spożywania posiłków, prawidłowego posługiwania się sztućcami, wyrabianie nawyków higieniczno-kulturalnych związanych z zachowaniem się przy stole. Pełnienie dyżurów przy posiłkach.

12:00-12:30

Odpoczynek i relaksacja. Słuchanie muzyki, czytanie książeczek, gry
          i zabawy stolikowe, ćwiczenia oddechowe, słuchowe, grafomotoryczne, itp.

12:30-13:45

Działalność indywidualna wspierająca rozwój dziecka i realizacja programów własnych rozwijających i stymulujących wszechstronny rozwój dzieci, zabawy dowolne służące realizacji pomysłów dzieci w sali lub ogrodzie przedszkolnym, czynności opiekuńcze.

13:45-14:00

Przygotowanie do posiłku, wdrażanie zasad higieny

14:00-14:15

PODWIECZOREK

Wyrabianie nawyków higieniczno-kulturalnych związanych z zachowaniem się przy stole.

14:15 - 17:00

Zabawy dowolne wg zainteresowań dzieci w sali lub w ogrodzie. Tworzenie sytuacji rozwijających zdolności i zainteresowania dzieci, gry i zabawy edukacyjne. Porządkowanie sali. Rozchodzenie się dzieci. Rozmowy indywidualne z rodzicami.