• Trzecia edycja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców"!

        Stowarzyszenie Zbója Szczyrku i Miasto Szczyrk wraz z Centrum Rozwoju Lokalnego, wychodząc na przeciw oczekiwaniom i chcąc wesprzeć proces edukacji najmłodszych, serdecznie zaprasza wszystkie przedszkola i klasy 1-3 szkół podstawowych do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców”. Celem akcji jest zwiększenie świadomości o otaczającym nas świecie, a także zachęcenie ich do rozmowy z rodzicami na tematy poruszane podczas lekcji.

         

        Ogólnopolski Projekt Edukacyjny Kreatywny Przedszkolak - Kreatywne Dziecko

        Głównym celem Ogólnopolskiego  Projektu „Kreatywny Przedszkolak Kreatywne Dziecko” jest podejmowanie twórczych działań z przedszkolakami oraz uruchamianie twórczości dzieci, by potrafiły zrobić „coś z niczego”. Organizatorem Projektu jest: Edu Fejkiel Gabriela Fejkiel. Podczas wdrażania programu dzieci będą  doskonalić następujące  umiejętności: planowania pracy, logicznego myślenia, doskonalenia motoryki małej, obowiązkowości, koncentracji i skupienia, współpracy, porządkowania swojego miejsca pracy.

        Ekokulturalne przedszkole

        Celem projektu ekologicznego jest poszerzanie świadomości ekologicznej wśród dzieci oraz kształtowanie postaw i nawyków korzystnych dla środowiska naturalnego. Udział w projekcie pozwoli rozbudzać u dzieci poczucie współodpowiedzialności za ochronę środowiska oraz zapoznanie przedszkolaków z ideą ,,życia bez odpadów".

         Cele główne projektu ekologicznego:

        • poszerzanie świadomości ekologicznej;
        • kształtowanie postaw i nawyków korzystnych dla środowiska naturalnego;
        •  rozbudzanie poczucia współodpowiedzialności za ochronę środowiska;
        • rozwijanie umiejętności racjonalnego korzystania z zasobów naturalnych;
        • zapoznanie z ideą życia bez odpadów – zero waste; 
        • kształtowanie postawy społecznej świadomego i odpowiedzialnego konsumenta;
        • nawiązywanie współpracy ze środowiskiem lokalnym.

        Podczas realizacji projektu dzieci będą mogły nieść pomoc potrzebującym zwierzakom oraz nauczą się właściwego zachowania wobec nich. „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę” – to pierwsze słowa polskiej ustawy o ochronie zwierząt. W tę wiedzę należy wyposażać społeczeństwo – a najlepiej zacząć właśnie od dzieci, od ich fascynacji światem, przyrodą i zwierzętami, która w prosty sposób może być przekształcona w wiedzę praktyczną: jak właściwie traktować zwierzęta, dbać o nie, porozumiewać się z nimi.

        Projekt ogólnopolski promujący i zachęcający do czytania dzieciom od najmłodszych lat. Pomysłodawczynią projektu jest Misiowa Mama -pani Aneta Konefał. Realizacja projektu posłuży przede wszystkim rozwojowi czytelnictwa i współpracy między nauczycielami ale także rozwijaniu kompetencji kluczowych dzieci oraz własnych. Kompetencje kluczowe rozwija się bowiem w perspektywie uczenia się przez całe życie, a udział w zmisiowanym projekcie bezdyskusyjnie temu służy.

         

        Program edukacyjny ,,Uczymy Dzieci Programować” to inicjatywa mająca na celu propagowanie nauki programowania wśród dzieci. Logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, szukanie różnych rozwiązań, analizowanie ich i wybieranie tych najbardziej optymalnych to umiejętności, które warto kształcić już od najmłodszych lat. Ich uniwersalność sprawia, że przydadzą się naszym dzieciom na każdym etapie ich życia.   Chcemy pokazać, że programowania można uczyć odpowiedzialnie, wplatając je do codziennych aktywności dydaktycznych, niezależnie od realizowanych aktualnie treści.  

        Międzynarodowy projekt edukacyjny Emocja
        Założenia, idea, cele projektu

        Wszystkim rodzicom i wychowawcom zależy na tym, aby wychować dzieci na mądrych i szczęśliwych ludzi, samodzielnych i twórczych. Wprowadzenie dzieci w świat wartości moralnych, jest niezwykle ważne, gdyż są one fundamentem dalszego życia. Proponowany przez nas projekt obejmuje pięć spotkań w ciągu roku szkolnego, obejmujące rozmowę o uniwersalnych wartościach. 5 razy do roku nauczyciele skupiają się, na nauczaniu jednej wartości i mają do dyspozycji wiele sposobów na realizację zadania, np. czytanie bajek i opowiadań oraz omawianie z dziećmi konkretnych cech i zachowań; gry; odgrywanie scenek i ról; rozmowy itp. Dobór odpowiednich metod pracy ma na celu pobudzenie uczniów do zdobywania wiedzy i umiejętności.

        Cele ogólne projektu:

        • Kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym wobec inności.
        • Rozbudzanie w dzieciach wiary w siebie oraz własne możliwości.
        • Aktywizacja dzieci i młodzieży na zrozumienie inności u innych osób.
        • Wychowanie do wartości takich jak tolerancja, akceptacja, wyrozumiałość, szacunek i wrażliwość.
        Cele szczegółowe:
        • Kształtowanie postawy akceptacji wobec inności wśród dzieci.
        • Dostrzeganie podobieństw i różnic między ludźmi.
        • Integrowanie szkół polonijnych i polskich poprzez realizację projektu “Emocja”.
        • Nauka tolerancji wobec osób różniących się od nas między innymi wyglądem, zachowaniem, kolorem skóry, wyznaniem- jak również cechami nie widocznymi na pierwszy rzut oka np. choroby serca, autyzm, cukrzyca
        • Kształtowanie postaw empatii wobec inności.
        • Budowanie przyjaznego klimatu integracji.
        • Nauczanie, że wszyscy jesteśmy pełnowartościowymi ludźmi, pomimo różnic, które posiadamy.
        • Eliminowanie zachowań agresywnym w stosunku do inności.
        • Przygotowanie dzieci do powrotów do Polski bądź ewentualnej migracji.


        Kampania „Działaj z imPETem!” ma na celu edukację przedszkolaków w zakresie odpowiedniego postępowania z wartościowym tworzywem, jakim są butelki PET. Projekt obejmuje różne przedsięwzięcia edukacyjne, poprzez które zwraca uwagę dzieci i dorosłych na problem prawidłowej segregacji odpadów opakowaniowych i ich recyklingu.

        „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych poświęcony tematyce ekologicznej, organizowany przez markę Kubuś. Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie je do ruchu już od najmłodszych lat. Akcja objęła swoim zasięgiem już ponad 5 milionów dzieci. W tym roku po raz 13. dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych w całym kraju wezmą udział w zajęciach tematycznych, podczas których nauczą się troszczyć o środowisko naturalne, poznają podstawowe zasady ekologii i dowiedzą, dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz poznają korzyści płynące z ruchu. Dzięki programowi edukacyjnemu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” nauczyciele i dzieci zyskują dostęp do merytorycznych materiałów, które pomagają im w proekologicznej edukacji.

         

         

         

         

         

         

         

        W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo najmłodszych dzieci oraz ich rodzin, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w dniu 15 września rozpoczyna na terenie województwa śląskiego realizację kolejnej edycji Wojewódzkiej Akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Wirusoochrona”.

        Akcja ma na celu wzmocnienie działań przeciwepidemicznych w przedszkolach i szkołach podstawowych poprzez przeprowadzenie zajęć profilaktycznych. Podczas zajęć dzieci przypomną sobie o  przestrzeganiu podstawowych zasad higieny oraz zwrócą uwagę na znaczącą rolę higieny w zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusów.

        „Szkoła do hymnu” 2021

        Już po raz czwarty zachęcamy uczniów i nauczycieli, aby w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym roku będzie to środa, 10 listopada. W ten sposób chcemy włączyć społeczności szkolne we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
         
        Z uwagi na trwający stan epidemii proponujemy odśpiewanie hymnu w mniejszych grupach/klasach, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Szkoły, które w środę, 10 listopada br. będą pracowały w trybie zdalnym lub hybrydowym, zachęcamy do odśpiewania hymnu w formie on-line.